Науково-дослідний центр розвитку ідей Василя Сухомлинського

 З 1 листопада 2018 року розпочав свою роботу Науково-дослідний центр розвитку ідей Василя Сухомлинського. Даний осередок утворено до 100-ї річниці з Дня народження українського педагога світового рівня Василя Сухомлинського та з метою вивчення і популяризації його педагогічної спадщини в системі вищої, середньої, початкової та дошкільної освіти, шляхом встановлення постійних контактів з науковими установами та закладами освіти України та зарубіжжя.

Положення про НДЦ 1.10.18

Науково-дослідний центр розвитку ідей Василя Сухомлинського входить до структури Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського і підпорядковується факультету педагогічної та соціальної освіти. 

Одним із напрямів модернізації освіти в Україні є звернення до педагогічної спадщини В. Сухомлинського на засадах ретельного вивчення та аналізу його педагогічного досвіду, ключові ідеї якого лягли в основу концепції «Нової української школи». У зв’язку з цим, особливий інтерес і актуальність набувають дослідження трансформацій змісту освіти в ХХІ столітті та зосередження уваги на нагальних проблемах сучасної освіти – дошкільної, початкової, середньої, вищої, акцентуючи увагу на діалектичний взаємозв’язок означеного процесу із кризовими соціокультурними, суспільно-політичними реаліями України, що й зумовило вибір теми дослідження науково-дослідного центру: «Освіта ХХІ століття: теорія і практика в контексті гуманізму Василя Сухомлинського».

Осмислення педагогічного доробку Василя Сухомлинського, уміле використання на практиці його актуальних думок і геніальних ідей, збагачує досвід роботи педагогів на принципах послідовності і наступності в усіх ланках освіти, сприяє успішному розв’язанню проблеми духовного розвитку особистості.

Завдяки впровадженню та реалізації ідей Василя Сухомлинського, зокрема, відтворенню Уроків мислення серед природи, успішно здійснюється співпраця із закладами дошкільної освіти та закладами загальної середньої освіти Миколаївщини.

Щороку до річниці від дня народження Василя Олександровича проводиться конкурс творчих і наукових робіт студентської молоді. За результатами конкурсу готується виставка «Ціле море світла».

 

Гарною традицією стало щоосені відвідувати батьківщину Василя Сухомлинського – смт. Павлиш, де на студентів і викладачів чекає незабутня екскурсія до Державного педагогічно-меморіального музею Василя Сухомлинського. Тут на власні очі можна побачити місця, де жив, працював і надихався на творчість наш славетний співвітчизник.

 

Щомісяця збирають коло однодумців цікаві науково-методичні семінари, метою яких є обговорення теоретичних поглядів і практичного досвіду В.О. Сухомлинського з проблем виховання особистості в учнівському колективі, які найбільш повно відповідають вимогам сучасності, сприяють поглибленню гуманістичної спрямованості виховного процесу.

 

Запрошуємо до співпраці освітян Миколаївщини для проведення спільних семінарів-практикумів на тему: «Пізнавати світ розумом і серцем», зустрічей за круглим столом, педагогічних читань: «Про виховання моральної краси» та ін.

 

«Життя прожить – не поле перейти» –

Народна мудрість споконвіку вчила.

До нього Доля не підводила мости,

Але йому подарувала крила.

Ці крила – вічна воля до життя,

Відмінна пам’ять, інтелект високий.

Безмежне прагнення змінити майбуття,

Перемогти хвороби, війни, роки…

Хай доля щедрим ланом не була,

І все тяжкою працею здобуто.

Однак ця доля вже в історію лягла,

Як України золотий здобуток.

Він жив для нас, для щастя і добра,

Його повік шанують добрі люди.

Хай пам’ять про людину цю живе,

Взірцем для всіх нас і надалі буде.